Rüyada ağaçlar görmek ne anlama gelir

Rüyada ağaçlar görmenin anlamı.

Müellif: Abanoz ağacı; işine hâkim olan kişiye ve bazı tabircilere göre kadına… Armut ağacı; yumuşak huylu ve zengin kimseye... Badem ağacı; kötü huylu kadına… Ceviz ağacı; ailesine karşı cömert olan kimseye… Ceviz ağacının üzerinde olduğunuzu görmek; saygın biriyle dost olacağınıza… Çam ağacı; dini de dünyası da olmayan inançsız ve fakir kimseye…

Çınar ağacı; dostlarına ve yakınlarına faydası dokunan iyi birine... Ebucehil Karpuzu; zengin ve çıkarcı kimseye… Elma ağacı; tiz çıkışlı kaba birine… Erik ağacı; faydası herkese dokunan doktora… Fındık ağacı; katı kalpli, eğlence düşkünü ve hayrı az olan kimseye… Fıstık ağacı (Antep fıstığı); zengin ama cimri kimseye… Gül ağacı; doğru sözlü mutlu kimseye… Hindistan cevizi ağacı; yalancı ve büyücüye…

Hurma ağacı; değerli ve bilge insana… Hurma ağacını evinizde görmek; saygın biriyle tanışacağınıza ve onunla dost olacağınıza… İğde ağacı; ince ruhlu, yumuşak sözlü ve şefkatli birine… İncir ağacı; zengin ve nimet sahibi kişiye… Kayısı ağacı; hasta birine… Kestane ağacı; ehline karşı ikiyüzlülük yapan gafil kimseye…

Mersin ağacı; halkla iyi geçinemeyen ve sürekli bahane arayan kimseye… Meşe veya bülbül ağacı; insanların işlerini yoluna koyan yumuşak sözlü, saygın kimseye… Nar ağacı; bol miktarda servet sahibi kimseye, bazı tabircilere göre de liyakatli ve zengin kadına… Narenciye ağacı; hastalıklı veya soluk benizli kaba birine…

Ödağacı; güzel yüzlü, yumuşak huylu, tatlı dilli ve zengin kimseye… Sedir ağacı; hayâ sahibi büyük birine… Selvi ağacı; tiz çıkışlı kaba birine… Şeftali ağacı; varlık sahibi, yumuşak huylu ve vakarlı kimseye… Turunç ağacı; sadece kendi görüşünü beğenen muhalif birine… Üzüm ağacı, asma; güzel yüzlü iyi kadına… Zeytin ağacı; insanlara az hayrı dokunan soylu ve orta halli kimseye işarettir.

Seyyid Süleyman: Rüyada ağaçlar görmek; o ağacın cinsine ve mensup olduğu şahsa göre tabir olunur. Dallar; evlat ve akraba, yapraklar ise; nakit para ile yorumlanır.

Kirmani demiştir ki: Uyku âleminde meyveli ağaçlar görenin eline, mal geçer. Bu ağaçların yapraklarından toplamakta servete işaret eder. Bir rivayete göre bazı ağaçların yaprakları haram mala delalettir. Oturduğu yerden ağaçların yaprak ve meyvelerini topladığını gören, rızkını zahmet çekmeden kazanır.

Ağaç köklerindeki sürgünleri yahut dökülmüş yaprakları veya meyveleri topladığını gören, biriyle kavga eder ve galip gelir. Uzun bir ağacın üzerinde olduğunu gören, büyük bir zata bağlanır ve korktuğundan kurtulur. Bekârsa, evlenir. Ağaçtan indiğini veya düştüğünü görenin, kendisi ile o zat arasındaki işi yarım kalır.

Ağaçtan düşerek sakatlanan yahut vefat eden, büyük bir adamın veya zalim bir padişahın elinde helak olur. Şayet ağaç kırılıp kendisiyle beraber düşerse, o büyük zat da vefat eder. Eğer kırılan bir dal ise, cemaatin büyüklerinden biri yahut yukarıda bahsedilen büyük zatın oğlu ölür. Bazı ağaçlara sahip olan, bir topluluğun başına geçer.

Meçhul ve yapraksız bir ağaç görmek, üzüntü habercisidir. Tamamıyla kurumuş ağaç görmek; hayır değildir. Bir rivayete göre, cimrileri temsil eder. Avlusunda veya mahallesindeki ağacın bazı taraflarını kurumuş görenin hastası varsa, vefat eder. Gurbetteki kimsesi helak olur.

Rüya tabirleri sözlüğü
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z