Rüyada allah (c.c.) görmek ne anlama gelir

Rüyada allah (c.c.) görmenin anlamı.

Allahü Teala'yı keyfiyetsiz, benzersiz olarak görmek her yönüyle hayırdır. Kişinin O'nun huzurunda ayakta olduğunu görmesi merhametin üstüne olacağı günlere ve huzura, O'nun kişiye perde arkasından hitap etmesi dini açıdan bütünlüğe ibadetlerini eksiksiz yerine getirmeye, kazançta sürekliliğe, itibarda artışa, etrafındaki insanlardan saygı ve sevgi görmeye işaret eder.

O'nun keyfiyetsiz olarak kuluna söylediği her şey ayniyle vaki olur. Allah’ü Teala'yı şeriat ölçüleri dışında bir şeye benzer ya da ihtiyaç duyar halde görmek dinden uzaklaşmak konusunda tedirgin olmaya, batıldan uzak durmak gerektiğine işaret eder, hayra yorulmaz.

Rüyada Allah'ı gördüğünü zannetmek imana ve hidayete delalet eder. Rüyada Allah'ı görmek zaten mümkün değildir. Allah'ı gördüğünü zannetmek rahmettir, berekettir, her türlü fenalıktan, çirkinlikten kurtulmaktır, kurtulmaya niyet etmektir. Sıkıntılardan kurtulmak için kapıların açılacağına işaret eder. Böyle rüya gören kişi eğer Allah’a inanmıyorsa, hidayete ermesi yakındır.

Allah Teâlâ'yı rüyada görmek farklı şekillerde yorumlanır. Önce şunu bilmek gerekir ki: Kur'an-ı Kerîm'de: "O'nun benzeri hiçbir şey yoktur." (Şûra Sûresi, âyet; 11) buyrulmaktadır. Allah (C.C.)'ı azamet ve celâliyle keyfiyetsiz ve hiçbir şeye benzetmeden rüyasında gören kimsenin bu rüyası hayırlara delalettir. Böyle bir rüya sahibinin dünyada güzellikler elde edeceği, öbür dünya hayatı için de bugününden, dünya hayatından güzel hazırlıklarda bulunacağına işaret eder.

Böyle bir rüyanın aksi; rüya sahibinin kötü sonuna delalet eder. Özellikle rüyasında Allah'ı gördüğü halde, Allah o kimse ile konuşmazsa; böyle bir rüya gören kimsenin eğer hasta ise kuvvetli bir ihtimalle sağlığına tekrar kavuşamayacağına delalet eder.

Dinle alakası olmayan bir kimsenin böyle bir rüya görmesi; rüya sahibinin, dinde doğru yolu bulması şeklinde tabir olunur. Çünkü o kimse Allah'ı görmüştür.

Zulme uğramış ve bundan kurtulamayan bir insanın bu rüyayı görmesi; düşmanlarına karşı galibiyet elde edeceğine, onlardan Allah’ın yardımıyla üstün geleceğine, üstündeki zulmün kalkacağına, feraha ereceğine, sıkıntılı gülerini unutacağına işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında Allah'ın sözünü duyduğunu görmesi; bidat ile tabir edilir. Kişinin rüyasında Allah'ı görmediği halde sözünü işittiğini görmesi; eğer duvar arkasından işitiyorsa; terfi edeceğine ve iş yerinde itibarının artacağına delalet eder.

Bir kişi rüyasında Allah'ı tanımlayacağı ve anlatabileceği bir biçimde görmüşse; rüya sahibinin bu rüyası karışık bir rüyadır. Çünkü âyette de belirtildiği gibi yarattığı şeylerden hiçbirisine benzemez.

Bir kimsenin rüyasında Allah'ı bir mekânda ve herhangi bir şeye benzer şekilde görmesi; o kimsenin Allah hakkında yalan söyleyen ve Allah'a yakışmayacak bir şeyi O'na nisbet eden kimse olduğu şeklinde tabir edilir.

Rüyanızda Allah'ın sizinle konuştuğunu ve konuşma esnasında O’na bakmaya güç yetiremediğinizi görmeniz; Allah'ın size merhamet göstereceğine ve nimetlerinden faydalanmanızı sağlayacağına işaret eder.

Rüyasında Allah'a baktığını gören kimsenin; ahirette Allah'ı göreceğine bu rüya delalet eder. Allah'ın misafiri olduğunu veya huzurunda namaz kıldığını gören kimse; Allah'ın rahmeti ile kurtuluşa ereceğine, eğer her zaman dileğinde varsa şehitlik mertebesine yükselmeye, dünya ve ahiret hayatında arzuladıklarına ulaşmak konusunda büyük badireler atlatmayacağına işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında Allah'ın kendisine dünya mallarından bir şey verdiğini görmesi; o kişiye sıkıntı ve derdin geleceğine işaret eder. Dert ve sıkıntı kendi karşısına çıktığında dirayetli davranırsa sevap kazanır.

Bir kimse rüyasında Allah'ın onu günahlarından bağışlayacağını ve cennetine alacağını söylediğini görse; o kimsenin Allah'ın kontrolü altında olduğuna ve ondan korkması gerektiğine işaret eder.

Bir kimse rüyasında Allah'ın arşını veya kürsîsini görse; kendisine bir hayrın dokunacağına işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında Allah'tan korkarak kaçtığını ve Allah'ın da kendisini istediğini görmesi; eğer bu kimse ibadetlerini doğru ve özenerek ifa ediyorsa bunlardan yüz çevirip doğru yoldan çıkacağına, eğer ana-babası varsa onlara karşı geleceğine ve kendisi bir çalışan ise patronundan yüz çevireceğine delalet eder.

Rüyasında Allah ile kendi arasında bir perde olduğunu gören kimse; büyük günahları işleyerek doğru yoldan çıkacağına işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında Allah'ın kendisini okşadığını ve başını sıvazladığını görmesi; Allah'ın o kimseye keramet nasip edeceğine ve kendisine yaklaştıracağına, ancak hayatı boyunca da başından dert ve belâların eksik olmayacağına yorumlanır.

Yine bir kimsenin rüyasında Allah'ı kardeş, ana-baba ve yakınlarından birisinin suretinde görmesi; Allah'ın o kimseye ikram ve ihsanda bulunacağına işaret eder. Ancak Allah, o kimsenin sevabını çoğaltmak için onun vücuduna bir belâ isa­bet ettirir.

Bir kimsenin rüyasında Allah'ın bir mekâna veya bir beldeye indiğini görse; Allah'ın o mekâna veya beldeye adaletinin hâkim olacağına işaret eder. Allah'ın izniyle o yerde çok hayır ve ucuzluk olur. İnsanlar o belde de hayra ve barışa yönelik işler yapar ve hayırlarda yarışırlar.

Kişinin rüyasında Allah'ın bir mekâna veya beldeye celâl ile doğduğunu görmesi; o yer halkının helak olacağına, veba, belâ, musibet ve benzeri şeylerin o yerlere isabet edeceğine yorumlanır.

Allah'ı kederli, üzüntülü, mahkûm ve mahsur bir kimsenin yanında görmek; sıkıntılardan kurtulmaya ve bütün sıkıntılı günlerin ardından sevinmeye işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında Allah'a (haşa) küfrettiğini görmesi; o kimsenin Allah'ın verdiği nimetlere burun kıvırıp nimet küfredeceğine işaret eder.

Bir kimse rüyasında Allah'ın huzurunda durup ona baktığını görse; eğer bu kişi sâlih bir kimse ise bu rüya onun hakkında hayır ve rahmete, eğer sâlih bir kimse değil ise, bu halinden kaçınması gerektiğine işaret eder.

Rüyasında Allah'a yalvardığını gören kimsenin bu rüyası; o kimsenin Allah'a yaklaştığına ve insanlar tarafından sevilen bir kimse olduğuna delalet eder.

Rüyasında kendisini Allah'ın kabul ettiğini gören kimse; eğer iyi düşünce sahibi, sâlih birisi ise Allah onun ibadetlerini, okuduğu Kur'an'ı ve duasını kabul eder. Eğer iyi niyetli sâlih birisi değilse; bidat sahibi biri olduğuna bu rüya işaret eder.

Rüyasında Allah'ın kendisini çağırdığını ve bu çağrıya icabet ettiğini gören kimse; Allah'ın izniyle hac görevini yerine getirir.

Rüyada Allah'ın özel bir mekâna tecelli ettiğini görmek; o yer harap ise imarına, mamur ise harabına, halkı zâlim ise Allah'ın onlardan intikam alacağına, mazlum iseler o yerde Allah'ın adaletinin tecelli edeceğine işaret eder.

Bir kimse rüyasında "Euzü" çekmek suretiyle şeytandan Allah'a sığındığını görse; faydalı bir ilme sahip olacağına ve hidayete ereceğine yorumlanır. Ayrıca bu kişi düşmanlarının şerrinden emin, helâl kazanç ile de zengin olur. Yine böyle bir rüya gören kimse; hasta ise şifa bulur.

Allah'a sığınmak genel olarak; arkadaştan emin olmaya, pislikten temizlenmeye, dinden döndükten sonra tekrar İslâm ile müşerref olmaya delalet eder.

Bir kimse rüyasında Allah'ın rızasına uygun hareket ettiğini görse; böyle bir rüyanın görülmesi; iyi arkadaşların sevilmesine ve kötüleri­nin terk edilmesine yorumlanır.

Rüya tabirleri sözlüğü
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
Benzer aramalar
Bu aramaya benzeyen diğer yorumlara göz atın.